Steroid Kürü Yanında Yağ Yakıcı Takviye Ürünlerin Kullanımı

Yağ yakıcı takviyeler tüketmek, profesyonel olarak egzersiz yapan veya kendi kendine spor salonuna giderek kilo vermek isteyen kişilerin kullandığı takviyelerdir. Bu takviyelerin kullanımını ve dozajını bilmek olası sorunları önlemek için çok önemlidir.


Piyasada karnitin olarak bilinen Fatburner, vücut yağını yakan ve vücudun yağı yakıt olarak kullanabilmesi için mitokondriye ileten bir amino asittir. Karnitin iki farklı tiptedir. Bunlar L-karnitin ve D-karnitindir. L-karnitin dışarıdan takviye olarak alınabilmesine rağmen, D-karnitin biyolojik olarak aktif olmadığı için vücuda hiçbir şekilde giremez.


En iyi karnitin nasıl seçilir


İyi bir L-Karnitin seçerken akılda tutulması gereken birkaç şey vardır. Bu noktalar ve içerikleri şu şekildedir:


hedeflenen ürünler

Karnitin konsantre bir üründür. Bu nedenle, takviyeden en iyi şekilde yararlanmak için ürünün içeriğinin bilinen bazı bileşenleri içerdiği gerçeğine dikkat etmek çok önemlidir.


ürün şekli

Karnitin formunu seçmek için iki farklı seçenek vardır. Bu seçeneklerden biri kimyasal karnitin diğeri ise fiziksel karnitindir.


Kimyasal bir forma sahip olan karnitin, asetilsistein ve karnitin içerir. Bu madde sayesinde karnitin vücutta daha hızlı yayılır ve etkileri daha hızlı fark edilir. Bununla birlikte, bu form, fiziksel formdan daha pahalı olduğu için çok arzu edilmez.


Fiziksel L-karnitinler popülerdir. Propionil L-karnitinler vücuttaki nitrik asit seviyesini artırarak kan dolaşımına yardımcı oldukları için özellikle vücudu egzersize hazırlamak için çok etkili bir besin takviyesidir. Üstelik insanları maddi olarak zorlamayan bu takviyeler, sporcular ve spor tutkunları arasında oldukça popülerdir.


L-karnitin toz, kapsül, kapsül, tablet veya sıvı formda tüketilebilir. Her şekil vücutta aynı etkiyi yaratır. Ancak tüketiciler karnitin'i özellikle sıvı halde aroma verici olduğu için tercih etmektedir.


Kullanılacak dozaj

Karnitin tüketimi için belirlenecek dozaj, tüketim için seçilen karnitin formuna göre değişiklik gösterecektir. Vücutta istenilen etkileri görmek için alınması gereken karnitin miktarı günde 1 gramdır. Ancak karnitin yapısına bağlı olarak bu miktar artırılabilir. Bu nedenle ürün şişesi veya tableti üzerinde yazılı olan kullanım talimatlarının mutlaka okunması ve buna göre kullanılması önemlidir.


ürün güvenilirliği

Güvenli bir karnitin içeriği elde etmek için üreticinin güvenilir bir yapıya sahip olması gerekir. Bu nedenle takviye satın almadan önce GMP sertifikalı üreticilerin tespit edilmesi sağlıklı takviye kullanımı açısından oldukça önemlidir.


Karnitin kullanımı yasal mı?


Karnitin tüketiminin yasallığı, yapıldığı maddelerin içeriğine bağlıdır. İçeriğim uyarıcı içermediği sürece spor takviyelerinin kullanımı yasaldır.


Karnitinin faydaları nelerdir?


L-karnitinin olumlu etkileri şu şekilde özetlenebilir:


Vücuttaki yağ miktarını azaltır.

Kaslardaki oksijen miktarını arttırdığı için ağrısız ve uzun süreli egzersiz etkisi sağlar.

Beyin fonksiyonlarının gelişimini destekler.

Tansiyonu düşürür ve kalbi korur.

Tip 2 diyabeti düzenler.

Hangi yiyecekler karnitin içerir?


L-karnitin içeren gıdalar, ek almadan önce doğal olarak yağ yakmak için doğru ve düzenli yemek yiyen kişiler tarafından kullanılan bir yöntemdir. Bu nedenle karnitin içeren besinler şu şekilde özetlenebilir:


kırmızı et

Peynir (çedar peyniri vb.)

Tüm balıklar, özellikle morina.

evcil kuşlar

Süt

Kuşkonmaz

tam buğday ekmeği